Bugun...
Reklam
Reklam


ALİAĞA BELEDİYESİ ZİHİNSEL ENGELLİ BİREYLER İÇİN SEMİNER DÜZENLEDİ
Aliağa Belediyesi engelli ailelerin bilinçlendirilmesi amacıyla psikolojik destek seminerleri düzenlemeye devam ediyor.

ALİAĞA BELEDİYESİ ZİHİNSEL ENGELLİ BİREYLER İÇİN SEMİNER DÜZENLEDİ
+ -
Reklam

ALİAĞA BELEDİYESİ ZİHİNSEL ENGELLİ BİREYLER İÇİN SEMİNER DÜZENLEDİ

PSİKOLOG BAHAR BİLGE’DEN ÖNERİLER

 

Aliağa Belediyesi engelli ailelerin bilinçlendirilmesi amacıyla  psikolojik destek seminerleri düzenlemeye devam ediyor. 

Aliağa Belediyesi, konusunda uzman ve deneyimli kişilerin katılımı ile gerçekleştirdiği eğitim seminerlerine bir yenisini daha ekledi.

Eğitim seminerleri kapsamında;  ‘Zihinsel Engelli Bireylerde Problem Davranışlar ve bunlarla baş etme taktikleri’  konulu eğitim programına ev sahipliği yapan Aliağa Belediyesi, Özel Eğitim Uzmanı Psikolog Bahar Bilge’yi engelli ailelerinle buluşturdu. 

Aliağa Engelsiz Kafede geniş katılımla gerçekleştirilen seminere konuşmacı olarak katılan 

Özel Eğitim Uzmanı Psikolog Bahar Bilge, engelli bireylerin aileleri ile olan birlikteliklerinde ya da toplumla kaynaşmalarında engel teşkil eden; agresiflik, bağırma, inat etme, söyleneni yapmama, kendine veya çevresine zarar verme, alt ıslatma gibi toplumda göze batan davranışların kaynakları ve bunların önüne nasıl geçilebileceği gibi konulara değindi. 

Davranış nedir, problem davranış, problem davranışların azaltılmasında kullanılacak teknikler ve pekiştirme nedir gibi sorulara da yanıt veren Bilge, etkinlik çizelgeleri, pekiştireçlerin belirlenmesi, ceza ve türleri konusunda da aileleri bilgilendirdi. 

BİLGE: ÖNCELİĞİMİZ PROBLEM DAVRANIŞLAR

Seminer sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahar Bilge, toplumda kabul edilebilirlik sınırının altında ya da üstünde olan davranışları problem davranış olarak tanımladıklarını belirterek, şunları söyledi: “Geçtiğimiz seminerin sonunda da söz verdiğimiz gibi bugün ki seminerimizde problem davranışlar ve etkinlik çizelgesinin kullanımı üzerine çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Bir çocuk zihinsel kapasitesi ne olursa olsun biz öğretmenler olarak onlar ile tanıştığımızda önceliğimiz her zaman problem davranışlar oluyor. Çünkü bu problemleri halletmediğimiz sürece onlardan üst düzey beceriler bekleyemeyiz. Çocuğumuzun yapmasını istemediğimiz, kendisine ya da çevresine zarar verdiği davranışları ve yaşıtlarından farklı olan davranışları problem davranış olarak değerlendirebiliriz” 

ERDEMİR: ALİAĞA BELEDİYESİ AİLELERİN BİLİNÇLENMESİNE BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR

Aliağa Belediyesi’nin gerçekleştirdiği seminerlerin zihin engelli ailelerin bilinçlenmesine büyük bir katkı sağladığını belirten Aliağa Engelliler Rehabilitasyon Derneği Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Erdemir de; “Daha önce de Ocak ayında ‘Zihinsel Engelli Çocukların Eğitiminde Ailenin Önemi’ konulu bir seminer yine Aliağa Belediyesi tarafından verilmişti. Hem ailelerin bilinçlenmesi hem de zihinsel engelli çocuklarımızın topluma kazandırılması açısından bu seminerlerin devamını bekliyoruz” diyerek, engelli ailelerine verdiği destekten ötürü Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a teşekkür etti. 

***Aliağa Belediyesi geçtiğimiz Ocak ayında  ‘Zihinsel Engelli Çocukların Eğitiminde Ailenin Önemi’ konulu bir seminer düzenlenmişti.

 
Bu haber 1108 defa okunmuştur.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI